PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI
Biblioteka szkolna przygotowała ekspozycję „Rak piersi – nie musisz być kolejną ofiarą”, promującą edukację i profilaktykę zdrowotną. Rak piersi nie boli, dlatego kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno – dopiero gdy guz jest zbyt duży. Spośród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet 21% to rak piersi. W Polsce jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci. Musimy uzmysłowić sobie, że rak nie ma metryki, często rak piersi atakuje coraz młodsze kobiety.
Narodowe Czytanie 2020 – „BalladynY"
W dniach od 14 do 28 września br. nauczyciele bibliotekarze i nauczyciele poloniści wraz z uczniami klas: 1A, 1C, 1E, 1G, 2A/G, 2C/G, 2E/G, 2F/G, 2G, włączyli się w akcję "Narodowego Czytania „Balladyny” – 2020, zainicjowanej przez Parę Prezydencką.
Dramat ten ukazuje nam walkę dobra i zła w świecie. Typowy dla baśni motyw rywalizacji siostry dobrej i złej, Słowacki wykorzystał w oryginalny sposób. Są to motywy odwrócone: zło zwycięża dobro, dobra siostra ginie z ręki złej, czary nie pomagają, ale utrudniają życie bohaterów. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę. Obok motywów baśniowych, pojawiają się motywy legendarne. Najważniejszy z nich to korona Popielów – symbol władzy legendarnego króla Popiela III, pozostającego na wygnaniu. Aby przywrócić byt państwowy niezbędne jest, by na tronie zasiadł prawowity władca.
Konkurs fotograficzny "Bohaterowie naszych lektur."
Z okazji obchodów w październiku - "Miesiąca Bibliotek Szkolnych", ogłaszamy konkurs fotograficzny pt. "Bohaterowie naszych lektur."
Konkurs ten ma wykazać znajomość lektur szkolnych, spostrzegawczość, dbałość o detale i szczegóły, a przede wszystkim wspólną pracę, co zaowocuje integracją waszych zespołów klasowych.
Prosimy wybrać z podanych poniżej lektur, pięć postaci -charakterystycznych bohaterów wybranej lektury.
1) "Mitologia" - Jana Parandowskiego,
2) "Romeo i Julia" - Williama Szekspira,
Read more: Konkurs fotograficzny "Bohaterowie naszych lektur."
Narkotyki ? Dziękuję nie biorę ! ! !
Każdy narkotyk może powodować uzależnienie. Jedne mają mniejszy potencjał uzależniający, inne większy, ale uzależniają wszystkie. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnej dochodzi do reakcji ze strony fizjologii organizmu – pojawiają się nudności, wymioty, bóle głowy, ciągłe poszukiwanie narkotyku. Dzieje się tak dlatego, że organizm do tej pory przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku przystosował się do tego i teraz bez substancji psychoaktywnej przestaje prawidłowo funkcjonować.