9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej upamiętnia rocznicę ogłoszenia planu zjednoczenia europejskiego, znanego jako Deklaracja Schumana.
W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali.  Robert Schuman przedstawiając ideę zjednoczonej Europy powiedział  "Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność". Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004

Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku

Niewątpliwie jednak, powstanie zjednoczonej Europy przyczyniło się do spełnienia głównej idei zawartej w Deklaracji Schumana, od 75 lat Europa wolna jest od konfliktów zbrojnych w skali całego kontynentu, a w 2012 UE uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla.

Każdego roku, 9 maja, z okazji Dnia Unii Europejskiej w wielu miastach organizowane są wydarzenia o charakterze informacyjno-edukacyjnym, które nie tylko przybliżają wiedzę o Europie, ale również o jej kulturze. W tym roku większość imprez przeniesiona została do sieci - " Oda do radości", hymn UE:

https://www.youtube.com/watch?v=EANYTbYvZhA://www.pbp.poznan.pl/node/14 

 

 

 

 

Back to Top