"Co wiem o Adamie Mickiewiczu i Jego twórczości" - konkurs biblioteczny

26 listopada minęła 165. rocznica śmierci A. Mickiewicza. Korzystając z przesłanych Wam  wcześniej  materiałów, oraz chęci sprawdzenia swojej wiedzy na temat poety, weźcie udział w konkursie bibliotecznym.  Wypełniony formularz konkursu prześlijcie  do 5 grudnia 2020r.  Szczególy konkursu znajdziecie  w poniższym linku:

https://forms.gle/eVihXp32yTt24UnK8 

Zachęcamy do udziału w konkursie, zwycięzców czekają nagrody książkowe!

26 LISTOPADA OBCHODZIMY 165. ROCZNICĘ ŚMIERCI ADAMA MICKIEWICZA

Najwybitniejszy - obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego - polski twórca romantyczny, poeta, wizjoner, publicysta  i  działacz polityczny. Urodził się 24 grudnia 1798 r., zmarł  26 listopada 1855 r. Do jego najważniejszych dzieł należą zbiory poezji "Ballady i romanse", "Sonety Krymskie", poemat "Konrad Wallenrod", dramat "Dziady" i epopeja narodowa "Pan Tadeusz". Twórczość Mickiewicza wywarła trwały wpływ na polską kulturę: na świadomość zbiorową, literaturę i sztukę. Przez dwa wieki była stałym elementem edukacji literackiej i wychowania patriotycznego. Jego poezja oddziaływała na język i wyobraźnię, znalazła nawet miejsce w mowie potocznej. Literatura XIX i XX wieku pełna jest metafor, cytatów i aluzji do dzieł Mickiewicza. Inspirował m.in. takich twórców, jak Juliusz Słowacki, Bolesław Prus, Stanisław Wyspiański czy Stefan Żeromski. Do dziś nawiązują do niego współcześni poeci.

Read more: 26 LISTOPADA OBCHODZIMY 165. ROCZNICĘ ŚMIERCI ADAMA MICKIEWICZA

Przyłączmy się – Za makulaturę studnia w Afryce!

Kontener do którego można wrzucić makulaturę, stoi przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Za pieniądze z zebranej makulatury zostanie wybudowana studni w Afryce.

Koszt wybudowania jednej studni to 4 tyś. euro. Studnia dla mieszkańców Afryki to dar życia. Zdrowa, czysta woda oznacza mniej chorób i lżejsze życie, ponieważ często muszą ją nosić z odległych miejsc.

Read more: Przyłączmy się – Za makulaturę studnia w Afryce!

„Bohaterowie naszych lektur” - konkurs fotograficzny

W październiku Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych kolejną akcję, którą przeprowadziły  nauczyciele bibliotekarze:  Alina Budkowska, Janina Piwnicka i Władysława  Góral we współpracy z uczniami i nauczycielami  był konkurs fotograficzny „Bohaterowie naszych lektur”. Konkurs  skierowany  był do  chętnych  uczniów  klas pierwszych i drugich.  Do konkursu zgłosiło się osiem klas. Prace złożyły trzy klasy: 1A – p. Barbara Małek, 1B – p. Edyta Kiec, i 2G – p. Agnieszka Umińska.

Celem konkursu było przedstawienie na fotografii  wybranego  bohatera  z podanych  propozycji: Pan Tadeusz, Mitologia, Romeo i Julia, Nad Niemnem, Chłopi, Quo vadis i Lalka. Wykonanie fotografii wybranego bohatera literackiego przez uczestników powinno   pokazywać kreatywność i  pomysłowość,  w użyciu  odpowiednich atrybutów   w jego  jak najwierniejszym odzwierciedleniu. Nie bez znaczenia pozostawała technika wykonanej fotografii z uwzględnieniem estetyki, kompozycji, dynamiki  i głębi obrazu.

Read more: „Bohaterowie naszych lektur” - konkurs fotograficzny

Back to Top