POEZJA ŚPIEWANA CYPRIANA KAMILA NORWIDA

Cyprian Kamil Norwid był poetą niezwykle oryginalnym. Jego twórczość została określona jako poezja myśli. Stosował takie środki ekspresji językowej, które zmuszały do lektury aktywnej, twórczej. Stosował technikę przemilczenia, niedopowiedzenia, aluzji literackiej.  Według Norwida, poeta to  baczny obserwator świata, który za pomocą swojej poezji interpretuje rzeczywistość, jako zespół znaków bożej opatrzności. Wiersze Norwida cechuje bogata symbolika literacka - podmiot liryczny wierszy rzadko pokazuje swoje oblicze, najczęściej utwory mają charakter sceniczny. Norwid stosuje  liczne neologizmy oraz dziwne formy gramatyczne.

Read more: POEZJA ŚPIEWANA CYPRIANA KAMILA NORWIDA

31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosących ze sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, „puszczanie dymka” dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy.

Papierosy to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Nałogowe palenie papierosów przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Trzy podstawowe grupy chorób związanych z nikotynizmem to: nowotwory, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa.

Read more: 31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

"sztukmistrz wielokrotny" - ogólnopolska akcja czytania norwida - konkurs

 " Ponad wszystkie wasze uroki;  
  Ty Poezjo, i ty, Wymowo,
  Jeden - wiecznie będzie wysoki:
  Odpowiednie dać rzeczy - słowo !"         
                                      "Ogólniki"

          W czerwcu każdego roku szkoły noszące imię tego poety uczestniczą w Ogólnopolskiej Akcji Czytanie Norwida. Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w akcji tej uczestniczy od 2010 roku. W tym roku biblioteka szkolna proponuje Wam czytanie poezji C.K. Norwida,  poprzez udział w  konkursie.  Zainteresowanie się osobowością i dorobkiem Patrona naszej szkoły to cele konkursu, które inspirować Was będą do poszukiwań odpowiedzi na pytania kim był i kim jest dla potomnych Patron naszej szkoły C.K. Norwid.

Read more: "sztukmistrz wielokrotny" - ogólnopolska akcja czytania norwida - konkurs

Bezpieczeństwo w Sieci

Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu.
Jednak w sieci można spotkać się z różnymi niebezpieczeństwami.

Z tego powodu biblioteka szkolna przygotowała zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji, których nie chcecie udostępniać całemu światu.

Read more: Bezpieczeństwo w Sieci

Back to Top