Czytaj i słuchaj poezji w domu. Akcja "Wiersze w mieście" 2020

MIĘDZYNARODOWA AKCJA "WIERSZE W MIEŚCIE"

Drodzy Uczniowie, czytajcie i słuchajcie poezji w domu. Akcja "Wiersze w mieście" przeniosła się do Internetu.

"Wiersze w mieście" to akcja promująca współczesną europejską poezję. Organizuje ją EUNIC Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury UE  Oddział w Warszawie. Dotychczas polegała na tym, że poetyckie teksty można było przeczytać, jak sama nazwa wskazuje, w przestrzeni miejskiej. Wiersze przez miesiąc wisiały na przystankach autobusowych, w kawiarniach, klubach, księgarniach i bibliotekach w całej Warszawie.  

Tegoroczna, czwarta edycja akcji jest  nietypowa, bo zamiast zachęcać do czytania poezji na ulicach, organizatorzy namawiają do... pozostania w domach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że do głównej idei akcji musieli podejść bardziej kreatywnie. W czasie trwania akcji - od 15 kwietnia do 15 maja -  będzie można je nie tylko przeczytać, ale też posłuchać. W ramach akcji możecie posłuchać 19 wierszy współczesnych europejskich poetów i poetek pochodzących z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Czech, Niemiec, Polski, Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Polską poezję reprezentuje Julia Fiodorczuk.

I choć poezja tym razem nie wyjdzie na ulice, będzie dostępna nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Organizatorzy mają nadzieję, że głos poetów "dotrze do publiczności w każdej polskiej miejscowości".

Uczestnicy czwartej edycji "Wierszy w mieście" nawiązują do światowego kryzysu, związanego nie tylko z epidemią, ale także ze zmianami klimatycznymi. Poeci zastanawiają się, w którą stronę zmierza ludzkość i nasza planeta. "Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Nie wiemy też, jak będzie się rysować przyszłość Ziemi i jej mieszkańców w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalnego ekologicznego kryzysu" - czytamy. Lektura wierszy zebranych w tegorocznej edycji ma być pretekstem do refleksji na te tematy.  Organizatorzy zachęcają nas do  nagrywania wideo z własnymi interpretacjami wiersza i dzielili się nimi z odbiorcami w swoich kanałach społecznościowych tagując fanpage "Wiersze w mieście".
Nagrane wiersze można także udostępniać do publikacji w wiadomości prywatnej na stronie http://facebook.com/wierszewmiescie
lub wysyłając wideo na adres http://This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it./

 Nauczyciele bibliotekarze

 

Back to Top