Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej w czasach pandemii CoVid-19

Korzystanie z biblioteki szkolnej

1. Uczniowie korzystają z wypożyczalni i czytelni zgodnie z godzinami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.

2. Uczeń przed wejściem do biblioteki myje ręce/dezynfekuje ręce.

3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość - rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m.

4. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum; pracownik podaje potrzebną pozycję lub wydaje wcześniej zamówione książki– nie należy tworzyć skupisk.

5. W celu zapewnienia uczniom dogodnego dostępu do zbiorów biblioteki powołani zostają „łącznicy” klasowi. Łącznicy przygotowują listy potrzebnych książek z nazwiskami 8 zamawiających i dostarczają je do biblioteki. Odbiór zamówionych książek zostaje uzgodniony z nauczycielem bibliotekarzem.

6. W wypożyczalni jednocześnie przebywają 3 osoby (łącznie z obsługującym bibliotekarzem).

7. Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz.

8. Z użytku wyłączone są komputery, drukarki i inne pomoce naukowe wspólnego użytku.

9. Zwracane egzemplarze są wyłączone z wypożyczania na 2 dni.

10. Pracownicy biblioteki dbają o bezpieczne, odizolowane miejsce kwarantanny dla książek.

11. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.

12. Nauczyciel bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały książki. Przynajmniej kilka razy w ciągu dnia obowiązuje dezynfekcja klamek i innych przestrzeni dotykanych przez użytkowników.

13. W czytelni może jednocześnie przebywać 4 uczniów (1 osoba zajmuje 1 stolik).

14. Czasopisma podawane są przez nauczyciela bibliotekarza, po użytkowaniu zostają odizolowane na 2 dni.

15. Pracownicy biblioteki mają obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenia biblioteki.

16. Wszelkie pytania dotyczące księgozbioru można uzyskać przez dziennik elektroniczny.

Zasady wypożyczania książek.

1. Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz korzystanie z czytelni.

2. Z użytku wyłączone są komputery, drukarki i inne pomoce naukowe wspólnego użytku.

3. Wypożyczanie materiałów bibliotecznych odbywa się poprzez wcześniejsze zamówienie drogą elektroniczną.

4. W celu zamówienia książki należy skontaktować się z pracownikiem biblioteki w wybrany sposób:

 napisać poprzez system – dziennik elektroniczny,

 skorzystać z formularza zamówienia znajdującego się na stronie katalog online MOL NET +,

 napisać na adres mailowy nauczyciela bibliotekarza tytuł zamawianej książki, swoje imię i nazwisko oraz klasę.

5. W celu odebrania zamówionych książek należy zgłosić się do biblioteki następnego dnia po złożeniu zamówienia od godziny 10:00 lub po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o realizacji zamówienia.

Zasady zwrotu książek.

1. Zwracane materiały biblioteczne uczeń wkłada do specjalnie oznakowanego pudełka, które znajduje się przy biurku w wypożyczalni biblioteki szkolnej.

2. Przy zwrocie uczeń podaje pracownikowi biblioteki swoją kartę biblioteczną.

3. Zwracane egzemplarze są poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania.

Zasady postępowania pracowników biblioteki.

1. Pracownicy biblioteki mają obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki.

2. Bibliotekarz odbierający zwroty książek i wydający zamówione egzemplarze dezynfekuje blat biurka, klamki i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników.

3. Pracownicy biblioteki muszą zadbać o bezpieczne, odizolowane miejsce kwarantanny dla książek i przechowywać je w tym miejscu 2 dni od dokonania zwrotów.

Nauczyciele bibliotekarze.