Warsztaty edukacyjno-wychowawcze z historii

Z okazji 80. Rocznicy powstania w getcie warszawskim, w dniu 20.04.2023r., nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile.

Nauczyciele bibliotekarze p. Władysława Góral i p. Alina Budkowska wspólnie z p. Bernadetą Burdzy - Drozd i p. Zenonem Fajgerem, przygotowali warsztaty edukacyjno-wychowawcze z historii we współpracy z nauczycielami: p. Bartoszem Kopyto, p. Anettą Stokłosą, p. Barbarą Małek. W warsztatach uczestniczyło 107 uczniów z klas: 1B, 2C, 2G, 3A.

Podczas krótkiego wprowadzenia młodzież, poprzez przywołanie słów i przesłania byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau Mariana Turskiego: "XI - nie bądź obojętny", oraz wyjaśnienia symboliki wytrwałości i ducha walki o godną śmierć jakim jest żonkil, odczuła znaczenie poruszanego tematu, odnosząc je do obecnej sytuacji w Ukrainie.

Ciekawą prelekcję na temat Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej  wygłosił zaproszony gość - pan Zenon Fajger, historyk rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
-Nie zabrakło ciekawych historii i anegdot osadzonych w szerszym tle historycznym. – mówi p. Bernadeta Burdzy-Drozd z biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu filii w Stalowej Woli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie

Uczestnicy warsztatów zapoznali się również z sylwetkami najsłynniejszych Polaków, którzy otrzymali odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.