międzynarodowy Dzień Pamieci o ofiarach holokaustu

„Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy       i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła.”

                      Dyrektor Muzeum Aushwitz dr. Piotr M. A. Cywiński

27  stycznia  obchodziliśmy  Międzynarodowy  Dzień  Pamięci     o  Ofiarach Holokaustu. Święto to  obchodzone jest w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W wielu miejscach na świecie Żydzi  masowo ginęli z rąk okupanta. Najbardziej znanymi obozami zagłady były: Obóz w Auschwitz-Birkenau, Bełżcu, Treblince,  Majdanku, Sobiborze, Chełmnie.

Rozwadów i Stalowa Wola również były miejscem kaźni dla Żydów. Obóz utworzony dla nich na zalesionym pagórku, tzw. Młodyniu, istniał od września do listopada 1942 roku.  12 lipca 1942 r. pozostali w mieście Rozwadów (dzisiejsza dzielnica Stalowej Woli)  Żydzi  zostali  zebrani  na  rynku.  Wielu  zabito  na  miejscu,  a resztę Niemcy przetransportowali do Dębicy, dokąd zwożono ludność żydowską z całej okolicy. Wielu Żydów Niemcy zabili
w niedalekim lesie, innych wywieziono do obozów w Tarnobrzegu, Pus
tkowie, Rzeszowie, Stalowej Woli i innych.

W samym Rozwadowie Niemcy utworzyli obóz pracy dla Żydów. We wrześniu 1942 r. zwieźli do niego Żydów z Leżajska, Sieniawy i najbliższej okolicy. Przywieziono też 600-osobową grupę Żydów z Wieliczki, z rabinem Franklem, po likwidacji tamtejszego getta. Warunki życia w obozie były nieludzkie. Codziennością były wyroki śmierci i bestialskie znęcanie się nad osadzonymi. Racje żywnościowe zupełnie nie wystarczały, brakowało nawet wody pitnej. Każdego dnia wcześnie rano, kolumnami pod nadzorem ukraińskich strażników, szli do pracy w przejętej przez Niemców hucie.  Młodyński obóz zlikwidowano po utworzeniu drugiego, tym razem na terenie huty. Zostali tam przeniesieni więźniowie zdolni do pracy. Pozostałych zamordowano
w lesie niedaleko dzisiejszej ulicy Podleśnej.

W  lipcu  1944  roku,  gdy  Sowieci  zbliżali  się  do  Stalowej  Woli,  obóz   żydowski  zlikwidowano. Więźniów  (ok. 460 osób)  przewieziono   do  podobnego  miejsca  w Płaszowie koło Krakowa, niewielka ich część bez kłopotów wyszła z obozu i doczekała nadejścia Armii Czerwonej.

 Zapraszamy uczniów i nauczycieli do biblioteki szkolnej, która posiada w swoich zasobach osobny dział dotyczący Holokaustu i krwawej historii ludności żydowskiej.

Back to Top