Wystawa - największe polskie autorytety moralne, etyczne, społeczne i polityczne

Od dnia 11 października 2021 w holu głównym SLO można podziwiać wystawę poświęconą prymasowi 1000-lecia, Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi, Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II. Nasza szkoła wystawę pozyskała dzięki współpracy z oddziałem rzeszowskim Instytutu Pamięci Narodowej.

Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa 1000-lecia. Jednocześnie otwieramy także tydzień pamięci związany z pontyfikatem Jana Pawła II, który rozpoczął się w październiku 1978 roku. Okazji do pogłębionej refleksji nad gigantycznym autorytetem moralnym, etycznym, społecznym i politycznym tych dwóch wybitnych synów narodu polskiego jest więc wiele.

- Nie stajemy dziś przed obrazami oblicza świętego Jana Pawła II i błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, jako głowami kościoła. Stajemy przed obrazem oblicza i myśli wybitnych Polaków, którzy swoimi losami pokazali, jak pokonywać cierpienie, ból, samotność i opresję ze strony niesprzyjających okoliczności politycznych, społecznych, ludzkich; także w wymiarze ogromu cierpienia wojennego – mówił organizator wystawy, Bartosz Kopyto, nauczyciel SLO. – Wielką atrakcyjność autorytetu tych postaci podkreśla fakt, iż ich genialna myśl społeczno-polityczna rodziła się także w prozaicznych warunkach podróży po Europie i wycieczek po kraju. Ich spuścizna intelektualna w zakresie katolickiej nauki społecznej to podbudowa wielu dobrze dziś funkcjonujących systemów politycznych, skupionych na humanizmie pełnym troski o człowieka.

Zachęcamy młodzież do studiowania myśli prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II w czasie przerw w lekcjach.

Specjalne podziękowania kierujemy do IPN O/Rzeszów za wsparcie rzeczowe i intelektualne w zakresie organizacji przedsięwzięć popularyzujących wiedzę o najnowszej historii Polski.

Podziękowania kierujemy także do Władysławy Góral i Aliny Budkowskiej ze szkolnej biblioteki za pomoc w organizacji wystawy.