Pięknie jest spotkać się wokół słowa i rozważać o Człowieku…

2 czerwca 2025 r. w auli szkolnej odbyła się kolejna edycja akcji „Czytanie Norwida”. Uroczystość tę uświetnił swoją obecnością prof. Lech Giemza, literaturoznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który od lat buduje mosty między nauką i tymi, którym ma ona służyć (osobami posługującymi się umiejętnością czytania i myślenia o tym, co zostało przeczytane, a w konsekwencji i o rzeczywistości namiętnie przez poezję, przez literaturę ściganej-z recenzji prof. dr hab. Dariusza Kuleszy).

 4

Pan Profesor wygłosił wykład „Współcześni wobec Norwida”, w czasie którego stwierdził, że Polacy dopiero w XXI wieku dorośli do poezji romantycznego poety, dostrzegli jej oryginalność- mimo że jest bardzo trudna w odbiorze i z trudem się ją czyta. Podkreślił, że Norwid uczył i uczy nie tylko nowoczesnej poezji, ale też nowoczesnego chrześcijaństwa, takiego, które każe przemyśleć nasz stosunek do rzeczywistości.

 Na pytanie: co z Norwida mogą wyciągnąć ludzie w XXI w.? - odpowiedział krótko: człowieczeństwo.

Po wykładzie i krótkiej przerwie kawowej, Pan Profesor spotkał się z polonistami i poprowadził warsztaty dla uzdolnionej humanistycznie młodzieży. Przedmiotem analizy i interpretacji było opowiadanie Olgi Tokarczuk pt. „Szkocki miesiąc”. 

W organizację projektu zaangażowani byli nauczyciele: Joanna Siewielec, Joanna Figurniak, Krystyna Skwarek, Alina Budkowska, Aldona Bilska- Kokosińska, Edyta Kiec i Dorota Teśniarz.

 

5

DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top