Olimpiada wiedzy o Polsce i świecie współczesnym – etap szkolny rozstrzygnięty

 

Aleksandra Blicharczyk z klasy 2Eg uzyskała najlepszy wynik w ramach szkolnego etapu Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, czym uzyskała awans do etapu regionalnego. W Rzeszowie naszą szkołę będzie reprezentowała także Aleksandra Trawińska z klasy 3A, która także uzyskała minimum kwalifikacyjne

Na etapie szkolnym uczniowie pisali pracę na jeden z wybranych przez siebie tematów: „Demokracja w Unii Europejskiej", „Bezpieczeństwo publiczne a wolność jednostki we współczesnym świecie", „Media społecznościowe a demokracja", „Kapitał społeczny w Polsce – przyczyny i potencjalne skutki stanu obecnego".

- Tematy te odwołują się do najbardziej aktualnych zjawisk w przestrzeni społeczno-politycznej – mówi Bartosz Kopyto, nauczyciel wos w SLO, przewodniczący szkolnej komisji olimpiady. – Te zawody to świetny sprawdzian przed maturą z wos. Mądrze robią ci uczniowie, którzy z tego korzystają. Olimpiadę organizują wybitni polscy naukowcy, specjaliści z różnych dziedzin nauk społecznych. Konfrontowanie własnej wiedzy z wymaganiami twórców zadań olimpijskich to chwalebna ucieczka „do przodu", która przyniesie efekty na kolejnych etapach edukacyjnych.
 

Etap regionalny Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym odbędzie się w styczniu, w Rzeszowie.
 

Wychowawcą i opiekunem naukowo-dydaktycznym Aleksandry Blicharczyk jest pani Dorota Woś, nauczyciel historii i wos w SLO. Aleksandra Trawińska uczestniczy w lekcjach wos, prowadzonych przez pana Bartosza Kopyto.
 

Historia Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym sięga roku 1959, kiedy to redakcja "Dookoła Świata" przeprowadziła ogólnopolską olimpiadę szkolnych lig quizowych.
 

(ii)