Międzynarodowy dzień muzeów
"Międzynarodowy Dzień Muzeów" w Polsce, znany bardziej jako "Noc Muzeów", przypada na 18 maja. Dzień ten został ustalony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO.
Pierwsza taka impreza odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z każdym rokiem coraz więcej placówek na całym świecie przyłącza się do wspólnych obchodów. W Polsce pierwsza "Noc Muzeów" miała miejsce w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 roku. Celem obchodów jest ukazanie roli i podkreślenie wartości muzeów w rozwoju społeczeństwa, a także wspieranie muzealnictwa. Dzień ten wyróżnia to, że te placówki możemy wszyscy zwiedzać za darmo, bądź za symboliczną złotówkę.
"WSŁUCHIWAĆ SIĘ W PAPIEŻA - JANA PAWŁA II"
W życiu wielu z nas Święty Jan Paweł II był obecny zawsze – urodziliśmy się, gdy nasz Rodak zasiadał już na tronie Stolicy Piotrowej. Nie wiedzieliśmy, jak to jest nie mieć „naszego człowieka” w Watykanie. Ale nasi rodzice czy dziadkowie dobrze pamiętają moment wyboru na głowę Kościoła i emocje związane z tym wielkim wydarzeniem.
Nie ma wątpliwości, że Jego pontyfikat miał ogromny wpływ na Kościół Katolicki, na losy Polski, Europy i świata. A jaki miał wpływ na nas samych? Jakie ślady i osobiste przeżycia zostały w nas – którzy mieliśmy szczęście spotkać wielkiego Świętego naszych czasów?
100. rocznica urodzin Karola Wojtyły
100 lat temu, 18 maja 1920 r., w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. W Polsce i Litwie rok 2020 został ustanowiony Rokiem Jana Pawła II.
W uchwale przyjętej przez Sejm Polski, zwrócono uwagę, że Jan Paweł II zajmuje „szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu, uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski”. W uchwale Senatu z października 2019 r. czytamy, że „jako intelektualista, filozof i poeta, ale także aktor, miał doskonały kontakt z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, a jednocześnie docierał ze swym nauczaniem, jako pielgrzym i turysta, miłośnik gór, do młodego pokolenia, które darzyło go wyjątkową miłością”.
ZDROWY STYL ŻYCIA – SIĘGNIJ PO ZDROWIE
Mózg stanowi jedynie dwa proc. naszej masy ciała, a zużywa prawie jedną czwartą dostarczanej organizmowi energii. Nie zadowoli się byle czym. Często nie mamy świadomości faktu, że poszczególne składniki zawarte w pożywieniu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Najczęściej nie bierzemy pod uwagę, że odpowiednio zbilansowane posiłki mogą poprawić naszą pamięć, koncentrację i samopoczucie. Liczne badania naukowe potwierdzają, że odpowiednie odżywianie umysłu może podnieść jego sprawność. W co więc wzbogacić dietę, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania mózgu?
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, zapraszamy do zapoznania się z wykładem Beaty Śleszyńskiej, specjalistki promocji zdrowia i doradcy dietetycznego, pasjonatki zdrowego stylu życia i autorki książki "Kuchnia w trosce o twoje zdrowie". Wykład pt.: "Nakarm swój mózg – dieta na pamięć, koncentrację i poczucie szczęścia" odbył się w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie: