Żołnierze wyklęci
„Niech żyje wolna Polska !!!”
ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią
Danuta Siedzikówna " Inka".
Kim byli bohaterowie, którzy ginęli za swą narodowo – wyzwoleńczą działalność w nieludzkich warunkach? Kim byli ludzie, którzy pragnęli lepszej i wolnej Polski?
Dzisiaj 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Gdy Polska została wyzwolona spod okupacji niemieckiej przez armię radziecką wiele oddziałów po II wojnie światowej nie złożyło broni. Życie pod władzą sowiecką wiązało się z kolejnymi represjami, ale polskie podziemie formułowało własne szeregi Armii Krajowej, która walczyła z sowietyzacją. Armia Krajowa miała za zadanie podtrzymywać na duchu Polaków i prowadzić samoobronę ojczyzny. Powstał m. in. Ruch Oporu Armii Krajowej, oddziały partyzanckie Wolność i Niepodległość, które kierowały swoje akcje przeciwko Milicji Obywatelskiej i organizacjom zbrojnym Urzędu Bezpieczeństwa (UB) czy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). Jedną z najsłynniejszych brygad Armii Krajowej była 5. Wileńska Brygada AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, którego ciało odnaleziono wraz z ciałem Inki (Danuty Siedzikówny) w obszarze bliskim miejsc mordu i rozstrzelania Polaków przez Sowietów. Inka była 16 – letnią sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Danuta Siedzikówna straciła na wojnie rodziców. Decyzję o przystąpieniu do walki przyśpieszyła zapewne śmierć matki, która została rozstrzelana przez Niemców za swą działalność w AK. Po tej osobistej tragedii dziewczyna była gotowa do walki o niezależną i suwerenną ojczyznę. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” wraz ze swym oddziałem starał się paraliżować działalność władz komunistycznych na Pomorzu Gdańskim. Likwidował ważne osobistości z partii, Urzędu Bezpieczeństwa. „Inka” sanitariuszka uczestniczyła w akcjach, udzielając pomocy także żołnierzom przeciwnika. Była też zwiadowczynią oraz łączniczką. Jej ostatnią misją było odebranie i przywiezienie z Gdańska materiałów opatrunkowych. Została aresztowana w mieszkaniu konspiracyjnym. „Inka” była torturowana, poniżana. W nieuczciwym procesie została skazana na karę śmierci. W grypsie do babci, która ją wychowywała, napisała tuż przed śmiercią : ” Jest mi przykro, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.” Podczas egzekucji żaden z żołnierzy z plutonu egzekucyjnego nie odważył się celować do „Inki”. Po wystrzale plutonu dziewczyna nawet nie została draśnięta. Wyrok osobiście wykonał dowódca plutonu. Było to rankiem 28.08.1946r. 3 września świętowałaby swoje 18 urodziny.
IPNtv: Żołnierze Niezłomni - Danuta Siedzikówna „Inka” - YouTube
Ludzie, którzy stawiali czoło SB, są narodowymi bohaterami. Są, a wielu było niezłomnych, bowiem opuściło świat, by otrzymać upragnioną nagrodę w niebie za swoją walkę i wolność, o którą tak walczyli. Było wielu, którzy ginęli za Polskę w męczarniach.
Biblioteka szkolna włącza się w obchody tego święta. Zachęcamy, by początek marca był czasem zapoznania się z sylwetkami i dokonaniami naszych bohaterów.
Zapraszamy do oglądania filmików przygotowanych przez IPN TV.
Nie sposób wyliczyć tu wszystkich, świadectwem może być nasza pamięć o bohaterach tamtych lat...