Wielkie powieści czytane w oryginale w jEzyku angielskim i Języku polskim - projekt lingwistyczny

W dniach od 28.11.2022r. do 09.12.2022r. realizowany był projekt lingwistyczny „Czytamy w oryginale powieści  w wersji angielskiej i polskiej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Przedsięwzięcie przygotowali nauczyciele bibliotekarze:  p. Władysława Góral  i  p. Alina  Budkowska we  współpracy  z  nauczycielami:  p. Marzeną  Szaramą, p. Robertem Sienkiewiczem, p. Tomaszem Zontkiem oraz p. Aldoną Bilską - Kokosińską.
               Do projektu przystąpiły klasy: 1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 1G, 1H.

W tym celu biblioteka szkolna zakupiła w ramach NPRCz 2.0 literaturę anglojęzyczną. Uczniowie czytali we fragmentach w języku angielskim  i polskim powieści: "Rozważna i romantyczna", "Emma", "Ostatni Mohikanin", "Wyspa skarbów", "Tajemnicza wyspa"," Moby Dick", "Przygody Scherlocka Holmesa", "Trzech panów w łódce",” Podróże Guliwera”, „ Dracula” oraz „Piotruś Pan”. Zadaniem projektowym było przeczytanie wybranej powieści w całości, a następnie napisanie recenzji w języku angielskim.

Uczestnicy  projektu lingwistycznego mieli możliwość poznanie języka obcego literackiego, wzbogacając swoje słownictwo.  Projekt uwrażliwiał ich na kwestie fundamentalne w trakcie nauki języka obcego - płynne czytanie oraz lekkość  przy pisaniu w języku obcym i polskim.