Światowy Dzień recyklingu

       18 marca  obchodziliśmy  Światowy  Dzień  Recyklingu.  Został on ustanowiony  w  2018  roku  w  celu  promowania  korzyści  jakie  niesie  ze  sobą odzyskiwanie  surowców  z  odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma na celu  zjednoczenie ludzi na całym świecie, podkreślając przy tym potrzebę zachowania naszych sześciu  podstawowych  zasobów  (wody,  powietrza,  węgla,  ropy,  gazu  ziemnego  i  minerałów)  oraz  obchodzenia  potęgi  nowo powstałego  „siódmego  zasobu”,  jakim  są  towary,  które codziennie poddajemy procesowi recyklingu.
Biblioteka szkolna włącza się w obchody tego święta poprzez udostępnianie filmików edukacyjnych oraz uświadamianie uczniów, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność dla zabezpieczenia przyszłości naszej planety.

Zasadą działania recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia. Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.

W drugiej połowie XX wieku, w wyniku stale rosnącej ilość odpadów z tworzyw sztucznych, podjęto decyzję o rozpoczęciu recyklingu tej frakcji.
Dziś selektywna zbiórka i powtórne wprowadzenie do obiegu plastiku stało się priorytetem praktycznie na całym świecie. Kolejne państwa deklarują ambitne cele osiągnięcia wysokiego poziomu recyklingu w nadchodzących latach, widząc profity z prowadzenia tego procesu. Korzyści to m.in. ochrona środowiska naturalnego, zmniejszenie zużycie zasobów naturalnych i tym samym wykorzystywanie już dostępnych na rynku tworzyw sztucznych, zamiast wprowadzania nowych.

Z globalnym rozwojem technologicznym i bogaceniem się społeczeństwa nieodłącznie wiąże się wzrost odpadów powodujących poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Problem ten dostrzeżono już w czasach pierwszej rewolucji przemysłowej (określanej jako wiek pary), która miała miejsce pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Dzisiaj, gdy mamy do czynienia z coraz większą liczbą wyrobów i produktów, odpady stanowią jedno z najważniejszych i najpilniejszych wyzwań XXI wieku

Dzień recyklingu powinniśmy obchodzić codziennie, ponieważ jest doskonałym przykładem połączenia zdobyczy naukowych oraz innowacyjnego myślenia z zaangażowaną postawą wobec wyzwań związanych z ochroną środowiska. Odgrywa niezwykle ważną rolę w ocaleniu naszej przyszłości, planety i ludzkości. Każdy z nas może zadbać o Matkę Ziemię, każdy  z  nas  może  dołożyć  od  siebie  przysłowiową  cegiełkę  właśnie  w postaci recyklingu. 
Musimy myśleć o tym, co wyrzucamy, widząc w odpadach nie tylko same śmieci, ale też okazję do poprawy stanu środowiska naturalnego. Starannie segregując odpady, przyczyniamy się do możliwości natychmiastowej ich utylizacji i przetworzenia na surowce, które zostaną ponowie wykorzystane.