Światowy Dzień Książki i praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO. W tym roku obchody przypadły na 23 kwietnia.
Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Data obchodów nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci, którymi są Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Inicjatorem pomysłu ustanowienia święta był wydawca z Walencji, Vincete Clavel Andres.


W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt.

Pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, zaś Polska dołączyła do niej w 1976 roku. Znak „copyright” odnosi się do zastrzeżenia praw autorskich różnych dzieł wydawniczych.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo książek i ochronę własności intelektualnej. Nauczyciele bibliotekarze systematycznie promując czytelnictwo oraz  posiadane w bibliotece  zbiory książkowe i audiowizualne wśród całej społeczności szkolnej, zaangażowali się również w obchody tego święta. W ramach projektu lingwistycznego pt: "Wielkie powieści anglojęzyczne czytane w oryginale", przeprowadzanego we wszystkich klasach pierwszych SLO, biblioteka szkolna zachęcała do czytelnictwa, prezentując zalety sięgania po dobrą, wartościową książkę nie tylko w języku polskim.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który przygotowałyśmy dla Was, zawierającego cytaty i ciekawostki związane z książką.

 

https://youtu.be/8NGfv4A_Xhs

 

Nauczyciele bibliotekarze

Back to Top