STAN CZYTELNICTWA W BADANIACH BIBLIOTEKI NARODOWEJ W POLSCE W 2020 ROKU

" W sytuacji gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężenia przymusowej izolacji, wzmocnienia więzi między ludźmi, poszerzenia naszych horyzontów i pobudzenia kreatywności'' – podkreślił Polski Komitet ds. UNESCO z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodziliśmy 23 kwietnia.

Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport z badania o stanie czytelnictwa w Polsce w roku 2020. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o przeczytanie co najmniej jednej książki (w całości lub fragmencie) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42 % respondentów. To jest najlepszy wynik od 6 lat, oznacza bowiem wzrost o 3% w skali roku i o 5 % w skali 2 lat. W raporcie zwrócono uwagę, że dużą rolę w krzewieniu czytelnictwa wśród Polaków mają oczywiście nauczyciele, szkoły i biblioteki, w tym biblioteki szkolne. Oto kilka ciekawych danych:

  • Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w nadal w formie papierowej niż cyfrowej. Książki cyfrowe czyta zaledwie 5% badanych.

  • Zakup książek deklaruje aż 45 %, badanych, a 32% badanych pożycza książki od znajomych.

  • Wypożyczenia książek w bibliotekach deklaruje  23% badanych, z własnego księgozbioru korzysta 20% badanych.

  • Książki, które czyta badany, otrzymaną w prezencie stanowią 34%.

  • Literatura sensacyjno -kryminalna jest najczęściej czytaną literaturą, co deklaruje 20% badanych.

  • Biografie, wspomnienia czy książki historyczne dot. XX wieku czyta 19 % badanych.

  • Olga Tokarczuk i Remigiusz Mróz drugi rok z rzędu otwierają listę najpoczytniejszych twórców.

  • Ciekawostką jest to, że kobiety czytają więcej niż mężczyźni - 51% do 33%.

  • W badaniach ujawniła się tendencja, im młodszy czytelnik tym czyta więcej. 

  • Najmniej czytelników jest w grupie osób najstarszych powyżej 60l lat - 33%.

  • Jak wynika z opracowania Biblioteki Narodowej,  biblioteki szkolne stanowiły źródło wypożyczeń lektur dla 37% nastolatków w wieku 15-18 lat.

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej,  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki, któremu wiele bibliotek nie tylko szkolnych wzbogaciło się o ciekawy księgozbiór, ma istotny wpływ na podniesienie poziomu czytelnictwa młodzieży. Nasza biblioteka szkolna uczestnicząc w tym programie  zakupiła literaturę beletrystyczną i lektury szkolne  na kwotę 15 000 złotych.