31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosących ze sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Niewinne branie papierosa, „puszczanie dymka” dla szpanu, mody czy towarzystwa, często kończy się tym, że człowiek staje się ofiarą nikotyny. Bez papierosa nie może żyć, funkcjonować, staje się nerwowy i niecierpliwy.

Papierosy to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Nałogowe palenie papierosów przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Trzy podstawowe grupy chorób związanych z nikotynizmem to: nowotwory, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa.

Nie tylko aktywne palenie jest niebezpieczne. Specjaliści alarmują, że bierne palenie może być równie zagrażające. Biernie wdychany dym tytoniowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym trafiający do płuc aktywnych palaczy. Na co narażają własne dzieci rodzice palący papierosy? Nie tylko kształtują u młodych nawyk palenia, ale także zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania przez dzieci na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca czy przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Dym papierosowy zawiera wiele alergenów, stąd np. podrażnienie błony śluzowej nosa, pieczenie i łzawienie oczu, kaszel, astma, uczulenia czy nawracające infekcje układu oddechowego. Jakie inne konsekwencje niesie nikotynizm dla samych palaczy? Przyspiesza starzenie się skóry. Skóra staje się szara, nieelastyczna, pojawiają się zmarszczki, trądzik, łuszczyca, tzw. „tytoniowa twarz”.

W Polsce palenie tytoniu nadal pozostaje jednym z największych wyzwań zdrowia publicznego. Zgodnie z danymi The Tobacco Atlas, w Polsce 31 proc. mężczyzn codziennie pali papierosy (licząc od 15. roku życia wzwyż), w tej samej grupie wiekowej kobiet mówimy o 18 proc. palących. W 2016 roku, palenie tytoniu przyczyniło się do wystąpienia aż 25 proc. wszystkich zgonów w populacji mężczyzn oraz ponad 11 proc. w populacji Polek.

Zerwanie z nałogiem jest możliwe należy tylko wypracować silną motywację do porzucenia palenia.

Zapraszamy do zapoznania się z filmikami, prezentacjami, które przybliżą Wam co dzieje się z organizmem palacza:

  1. Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu.

https://www.youtube.com/watch?v=Z2Bx-tja42Q

  1. Szkodliwość palenia papierosów – prezentacja

https://slideplayer.pl/slide/10922632/                                                                                             

  1. #papierosy#nauka #człowiek  Co się stanie, gdy RZUCISZ PALENIE? Zmiany w organizmie - od 1 minuty do 20 lat bez papierosów.

https://www.youtube.com/watch?v=-ObsKKsOhnk

Nauczyciele bibliotekarze