Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyny”

W dniach od 14 do 28 września br. nauczyciele bibliotekarze i nauczyciele poloniści wraz z uczniami klas: 1A, 1C, 1E, 1G, 2A/G, 2C/G, 2E/G, 2F/G, 2G,  włączyli się w akcję "Narodowego Czytania  „Balladyny” – 2020, zainicjowanej przez Parę Prezydencką. 

Dramat ten ukazuje nam  walkę dobra i zła  w świecie. Typowy dla baśni motyw rywalizacji siostry dobrej i złej, Słowacki wykorzystał w oryginalny sposób. Są to motywy odwrócone: zło zwycięża dobro, dobra siostra ginie z ręki złej, czary nie pomagają, ale utrudniają życie bohaterów. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę. Obok motywów baśniowych, pojawiają się motywy legendarne. Najważniejszy z nich to korona Popielów – symbol władzy legendarnego króla Popiela III, pozostającego na wygnaniu. Aby przywrócić byt państwowy niezbędne jest, by na tronie zasiadł prawowity władca.

Przedsięwzięcie to, pozwoliło uczniom włączyć się  w ogólnopolską akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

 

Najlepiej zaprezentowała się klasa 2C/G z uczącą ich polonistką p. Krystyną Skwarek,    otrzymując nagrodę - róg słodkości.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy młodzieży za udział w naszej akcji.

DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top