Lekcja historii wśród przedpiastowskich grodzisk

Uczniowie klasy 1C wzięli udział w nietypowej lekcji historii. – Buszowaliśmy wśród przedpiastowskich domostw, wcielaliśmy się w rolę zdobywców pradawnych grodów – mówi pan Bartosz Kopyto, nauczyciel historii w SLO. – Na kilka godzin naszym udziałem stało się życie ludzi sprzed tysiąca lat.

Wyjazd odbył się z inicjatywy i pod nadzorem wychowawcy klasy 1C, pana Mateusza Zybury, nauczyciela informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa w SLO oraz pana Bartosza Kopyto, nauczyciela historii. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w skansenie Karpacka Troja oraz zażywali zdrowotnych walorów uzdrowiska Rymanów Zdrój, wspinając się na Zamkową Górę – miejsce spowite aurą tajemniczości…

 

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Utworzono go w celu ochrony oraz udostępnienia grodziska turystom, jako oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.

 

W Rymanowie Zdroju młodzież klasy 1C rozkoszowała się wspaniałą pogodą i walorami jednego z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Unikalne położone Rymanowa Zdroju sprawia, że aura przyrodnicza miasteczka ma wyraźne cechy klimatu górskiego, z dużym wpływem moderującym wilgotnego powietrza i ze znaczną zawartością leczniczych olejków eterycznych oraz jodu. – Tam zafundowaliśmy sobie łatwą, rozruchową wycieczkę na absolutnie magiczne miejsce, czyli Zamczyska. Tam polscy archeologowie odkryli ślady zagadek z przeszłości, z którymi i my próbowaliśmy się zmierzyć… - dodaje pan Bartosz Kopyto.