Na bieszczadzkim szlaku...

Jesienne wojaże, czyli „kolaż miejsc i barw”

uczniów Samorządowego LO im. C.K. Norwida w ramach

przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

 

Przedmiotem projektu MEN „Poznaj Polskę” było wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie to miało wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

6 września 2021r. Dyrektor Samorządowego LO, pan Marek Czopor, po zapoznaniu się z dokumentacją i wymogami w/w przedsięwzięcia, złożył na ręce Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia, pani Magdaleny Wrońskiej – Bulec wnioski o dofinansowanie klasowych wycieczek ujętych w planie pracy SLO na rok szkolny 2021/2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki pozytywnie rozpatrzyło jeden z nich i tak Samorządowe LO otrzymało dofinansowanie do dwudniowej wycieczki edukacyjnej w Bieszczady (Sanok –Zagórz-Solina – Sine Wiry- Komańcza-Bóbrka), w której wzięli udział uczniowie klas 3Dg i 2C, 2F, pod opieką nauczycieli wychowawców: Roberta Sienkiewicza, Joanny Figurniak, Doroty Teśniarz a także Krzysztofa Wcisło, Teresy Mastalerczyk i Anetty Stokłosy. Celem jesiennej marszruty było zapoznanie uczniów z dziedzictwem narodowym i kulturowym Bieszczad, popularyzacja osiągnięć polskiej nauki, budowanie świadomości patriotycznej i narodowej, promocja nowoczesnej edukacji i integracja zespołów klasowych po zdalnym nauczaniu.

Bieszczadzką przygodę uczniowie wraz z przewodnikiem, panem Danielem Walko, rozpoczęli od wizyty w malowniczo położonym u podnóża Białej Góry Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (podkarpackim Skansenie). Największe wrażenie wywarł na nich „Galicyjski Rynek” z wiejską szkołą, pocztą, apteką, kuźnią, urzędem gminy, piekarnią, „kurną chatą” żydowskimi domami, cerkwią a także zakładami stolarskim i krawieckim. Ciekawie urządzone wnętrza dały pełny obraz życia i pracy chłopów oraz mieszczan wielonarodowościowej społeczności bieszczadzkiej na przełomie XIX i XX w.

Drugim punktem jesiennej eskapady było Jezioro Solińskie wraz z Zaporą - największą budowlą hydrotechniczną w Polsce, uruchomioną w 1968r. Uczestnicy wycieczki poznali praktyczne zastosowanie technologii mających na celu wykorzystanie do produkcji energii odnawialnych źródeł środowiska naturalnego, takich jak: woda, wiatr, słońce, biomasa. Ponadto pan przewodnik – geograf z wykształcenia - przypomniał światowe dokonania w tej dziedzinie ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich inżynierów.

Kolejny dzień, po noclegu w urokliwych Jabłonkach i sytym „szwedzkim stole”, uczniowie spędzili na szlaku turystycznym wiodącym od rezerwatu przyrody „Sine Wiry” po Komańczę i Klasztor Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Tajemnica Dróżki Prymasa Tysiąclecia, miejsca modlitwy i cierpienia Kardynała Wyszyńskiego na długo zapadną im w pamięci.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Tutaj zwiedzający zobaczyli: dziewiętnastowieczne kopanki z naturalnym czarnym złotem, unikatowe, pochodzące z XX wieku, urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym, zwiedzili Budynek Administracyjny kopalni, tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku i wysłuchali słuchowisk poświęconych historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej. Ponadto mieli okazję podziwiać kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Warto wspomnieć o jesiennej aurze, jaka towarzyszyła naszym licealistom, gdyż to właśnie na przełomie września i października przyroda serwuje swoim górskim turystom cudowny „festiwal barw” - od zieleni przez pomarańcz po głęboką czerwień i najprawdziwsze złoto - dlatego m.in. Bieszczady należą do najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Aby to zrozumieć, trzeba poznać historię tego miejsca i pojechać tam nie raz, nie dwa…

ZOBACZ FILM

 

DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top