FERDYDURKE Witolda Gombrowicza

11 lutego 2020, uczniowie klas 3 naszego liceum mieli okazję wziąć udział w inscenizacji awangardowej powieści Witolda Gombrowicz „Ferdydurke“.

Spektakl tatru „Forma“ z Białegostoku miał na celu przybliżenie młodzieży lektur szkolnych i wyzwolenie emocji osiągalnych jedynie podczas uczestnictwa w przedstawieniu na żywo. Jak podkreślają sami aktorzy, Michał Kronkiewicz oraz Adrian Stasiuk, telewizja i środki masowego przekazu przedstawiają człowieczeństwo w sposób karykaturalny, bez żadnej większej treści i przekonań. Dlatego aby otworzyć się na wszelkie wartościowe formy kulturowe, prezentują szeroki wachlarz przedstawień teatralnych dla młodzieży.

„Ferdydurke“ = Walka z formą: Forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Według Gombrowicza wszyscy udają przed wszystkimi, każdy gra, nikt nie jest z nikim szczery… Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt. Spektakl koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień Ferdydurke - problemu Formy. Jego dodatkowym atutem są maski, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację.

Artykuł nadesłała p. Agnieszka Tracz

DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top