Czytamy poezję Cypriana Kamila Norwida


      W roku 1897 Zenon Przesmycki – poeta, tłumacz i krytyk literacki -  w jednej z wiedeńskich bibliotek – natknął się przypadkiem na tom „Poezyj” Norwida: „Otworzyłem książkę przez ciekawość i od razu pochłonęła mnie poezja. (…) Kto to pisał? Jak mógł poeta taki przeminąć bez echa? Czy słowa jego były perłami rzucanymi przez oślepłych, ziarnami, które zmiótł wiatr tragedii narodowej i  uniósł ku naszym czasom?”. Przesmycki udał się do Paryża i tam odnalazł zbiór rękopisów. Odnalezione utwory zaczął publikować w warszawskiej „Chimerze”. Poezja Norwida nie poszła w zapomnienie.
      „Czytanie Norwida” to ogólnopolska akcja zainicjowana przez warszawskie XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, w którą angażują się przede wszystkim szkoły noszące zaszczytne imię poety.

     W  Roku Cypriana Kamila Norwida, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, młodzież naszego liceum po raz kolejny włączyła się w projekt mający na celu oddanie czci Patronowi naszej szkoły oraz utrwalenie legendy ostatniego poety romantycznego, pierwszego poety nowoczesnego.
    Tym razem uczniowie klasy 2G pod kierunkiem p. Aliny Budkowskiej oraz  p. Agnieszki Umińskiej przygotowali krótki film, mający na celu zachęcenie do czytania poezji Norwida, odkrywania jej uniwersalnego przesłania.

Młodzi artyści słowem i gestem pragną ukazać, iż   

 „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
 Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”.


Zapraszamy do obejrzenia nagrania!

https://youtu.be/KFeCmxc_lsU

DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top