Bożonarodzeniowe tradycje lasowiackie przedmiotem lekcji bibliotecznej

Uczniowie klasy 1 G uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, która była poświęcona tradycjom lasowiackim, kultywowanym w okresie adwentowym i w czasie Bożego Narodzenia.
Stalowa Wola powstała w sercu lasowiacczyzny, stąd obyczaje leśnych osad i  wiosek przeniknęły do tradycji pielęgnowanych w mieszkaniach i domach uczniów SLO.
Boże Narodzenie, Nowy Rok, Trzech Króli to najbogatszy zespół zwyczajów i obrzędów lasowiackich. Do wieczoru wigilijnego przygotowywano się już od początku grudnia. W czasie Adwentu poszczono, chodzono na roraty, bielono izby i porządkowano domy, przygotowywano zapasy świąteczne. Wieczór wigilijny przebiegał w bardzo podniosłej atmosferze. Na stołach, oprócz sianka pod białym obrusem, nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: barszcz z grzybami podawany z ziemniakami z olejem i cebulą, kapusty z grochem, pierogów z kapustą i grzybami. Pojawiały się krupy czyli kasze - jęczmienna i jaglana. Dzień Bożego Narodzenia był uroczystym świętem, w którym nie wykonywano żadnych prac, ani się nie odwiedzano wzajemnie. Dopiero dzień św. Szczepana przeżywano wspólnie kolędując i bawiąc się.
 
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadziła pani Joanna Rybak, kierownik MBP w Stalowej Woli. Podsumowaniu prelekcji towarzyszyły gromkie brawa ze strony młodzieży.
 
Artykuł nadesłał p. Bartosz Kopyto
DO WAKACJI ZOSTAŁO
 
DNI
 
Godzin
 
Minut
 
Sekund
  • foto1.jpg
  • foto2.jpg
  • foto3.jpg
  • foto4.jpg
  • konkurs.jpg
Back to Top