19 kwietnia mija 79. rocznica powstania w getcie warszawskim

1 kwietnia 1940 roku rozpoczęto wznoszenie murów wokół północno-zachodniej dzielnicy centralnej Warszawy. W odgrodzonej, niewielkiej części miasta zgromadzono blisko pół miliona Żydów. Taką politykę wdrożyli Niemcy w okupowanej stolicy Polski. 100 tysięcy Żydów umarło z wycieńczenia. Spora część pozostałych, w dniu 19 kwietnia 1943, chwyciła za broń. W ten oto sposób rozpoczęło się powstanie w obronie ludzkiej godności: prawa do życia, wolności i miłości.  

 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Do akcji włączają się społeczności szkolne z całej Polski, w tym nasze Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Stalowej Woli. Pamiętamy bohaterską walkę tych, którzy nie mogli uwierzyć, że ich śmierć jest celem oficjalnej polityki jednego z wiodących państw europejskich.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Dziś pamięć o bohaterstwie Żydów – także polskich patriotów i polskich obywateli – jest powinnością młodych pokoleń Polaków.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć". Podkreśla ono siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Kształtują także nasz patriotyzm i humanizm – niezależnie od światopoglądu, czy sympatii politycznych. Pamięć o heroizmie walczących jest dla nas szczególnie ważna w obliczu dzisiejszych zmagań Ukraińców z bezwzględnym, brutalnym, zbrodniczym rosyjskim najeźdźcą.

W tym roku materiały edukacyjne towarzyszące akcji „Żonkile” poszerzone zostały o niezwykłe premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – miłość.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji „Żonkile” zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei, aż po miłość romantyczną…

Pierwsze zajęcia edukacyjne poświęcone akcji już się odbyły w klasie 3G.

Bartosz Kopyto